Α' Τάξη 2022-23

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου, οι διδάσκουσες φιλόλογοι καθηγήτριες , κ. Ζορμπά Αμαλία και κ. Μπαλαδήμα Αθανασία, κατηύθυναν τους μαθητές /τριες των τμημάτων Α1 , Α2 και Α3 αντίστοιχα , σε δραστηριότητες δημιουργικής γραφής. Συγκεκριμένα, οι μαθητές /τριες των εν λόγω τμημάτων , ασκήθηκαν στη μετάπλαση, με το δικό τους ευφάνταστο κι ευρηματικό τρόπο, της αφηγηματικής ύλης ( δίνοντας άλλη εξέλιξη ή διαφορετικό τέλος σε κείμενα πεζού λόγου και συνθέτοντας τα δικά τους ποιήματα, είτε σεομοιοκατάληκτο, είτε σε ελεύθερο στίχο). Έτσι, οι μαθητές/τριες, εξοικειώθηκαν με τη δημιουργική γραφή, ξεδίπλωσαν τη φαντασία τους, σφυρηλάτησαν τη δυνατότητα ανάπτυξης άρτια δομημένου λόγου, εμπλούτισαν την έκφραση - διατύπωσή τους, διεύρυναν το λεξιλογικό τους ορίζοντα, ενώ, παράλληλα, ξεδίπλωσαν τη φαντασία τους και ανέδειξαν, αρκετοί απ αυτούς ιδιαίτερες συγγραφικές δεξιότητες.

Εργασίες των μαθητών μπορείτε να βρείτε εδώ.

ΙΣΤΟΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ
ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΡΟΛΩΝ
Ένας πολίτης, νησιωτικής πόλης της Συμμαχίας της Δήλου, επισκέπτεται την Αθήνα ως μέλος της αντιπροσωπείας της πόλης του για τα Μεγάλα Παναθήναια , στα μέσα της δεκαετίας το 440 π.Χ. Στη συνάντησή του με τον Αθηναίο πολίτη, παλιό του γνώριμο, ο νησιώτης διαμαρτύρεται για την κατάσταση στη Συμμαχία και ο Αθηναίος απαντά υπερασπιζόμενος τις επιλογές της πόλης του. Προσπαθήστε να αναπαραστήσετε το