Κροίσοι στη κρίση

Το σχολείο μας την Τετάρτη 27/02/2019 και ώρα 18:30, στην αίθουσα πολλαπλών του σχολείου μας διοργανώνει ημερίδα με θέμα « Κροίσοι στη κρίση: η δύναμη των θετικών συναισθημάτων». Εισηγητής θα είναι ο καθηγητής στο Τμήμα Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου Πολιτικών και Κοινωνικών επιστημών και επισκέπτης καθηγητής στο πανεπιστήμιο του McGillστον Καναδά, Αναστάσιος Σταλίκας.

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Ο Αναστάσιος Σταλίκας είναι Καθηγητής στο Τμήμα Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Πολιτικών και Κοινωνικών επιστημών, επισκέπτης καθηγητής στο πανεπιστήμιο του McGillστον Καναδά, έχει διατελέσει αναπληρωτής διευθυντής έκδοσης του επιστημονικού περιοδικού με κριτές ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας (ΕΛΨΕ), και συν-συντονιστής του Κλάδου Θετικής Ψυχολογίας της ΕΛΨΕ. Παράλληλα είναι πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Θετικής Ψυχολογίας, του μόνου επιστημονικού φορέα θετικής ψυχολογίας στην Ελλάδα, και διευθύνει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Θετικής Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Είναι σύμβουλος επιχειρήσεων, εκπαιδευτής, coach, κλινικός ψυχολόγος και ψυχοθεραπευτής. Είναι συγγραφέας 10 βιβλίων, περισσότερων από 60 κεφαλαίων σε βιβλία, και 200 άρθρων και εισηγήσεων στην διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία. Έχει υπέρ 20ετή εμπειρία στο χώρο της εκπαίδευσης σε επιχειρήσεις όπως η Unilever, PepsiCo, P&G, LorealInteramerican, 3M, και AIG, και σε περισσότερες από 15 χώρες σε Ευρώπη, Ασία, Αυστραλία, Νότια και Βόρεια Αμερική.