Μαθηματικό Πανηγύρι 2018

Το 1ο Γυμνάσιο Περιστερίου συμμετέχει στο Μαθητικό Πανηγύρι 2018

Η ομάδα ΘΑΛΗΣ + ΦΙΛΟΙ διοργανώνει την Κυριακή 17 Ιουνίου συνάντηση των σχολικών λεσχών ανάγνωσης, το Μαθηματικό Πανηγύρι 2018, μια γιορτή για τους δεσμούς των μαθηματικών με τη λογοτεχνία, την ανάγνωση, το θέατρο και τις τέχνες.

Η εκδήλωση, με ομιλίες, θεατρικές παραστάσεις και μαθηματικά παιχνίδια, θα φιλοξενηθεί στο Αμφιθέατρο Αντώνης Τρίτσης ? Πνευματικό Κέντρο Δ. Αθήνας (Ακαδημίας 50) από τις 10:30 το πρωί έως τις 3:30 το απόγευμα. Η συνάντηση αποτελεί ευκαιρία να γνωριστούν μεταξύ τους τα μέλη των σχολικών λεσχών ανάγνωσης, αλλά και να παρουσιαστεί στο κοινό η δουλειά που έγινε κατά τη διάρκεια της χρονιάς από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές τους.

Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε εδώ

Παρακολουθήστε το βίντεο της κεντρικής ομιλίας της εκδήλωσης, με τίτλο «Εθνική Ελλάδος γεια σου» και ομιλητή τον μαθηματικό και συγγραφέα Τεύκρο Μιχαηλίδη και βιντεοσκοπημένα αποσπάσματα από τις δράσεις, τις αναγνώσεις και τις θεατρικές παραστάσεις των μαθητών που συμμετείχαν στις σχολικές Λέσχες Ανάγνωσης   εδώ