Γ' Τάξη 2022-23

Γ΄ ΤΑΞΗ 2022-23

Στο πλαίσιο του μαθήματος της “ Ελένης “ του Ευριπίδη, οι μαθητές/τριες του Γ1 τμήματος , προθυμοποιήθηκαν ν αποδώσουν θεατρικά ένα απόσπασμα της εν λόγω τραγωδίας. Το απόσπασμα ήταν μια ελεύθερη διασκευή , την οποία συνέθεσε η διδάσκουσα φιλόλογος καθηγήτρια , κ. Ζορμπά Αμαλία. Οι μαθητές/τριες ασκήθηκαν, λοιπόν, σ΄ ένα «παιγνίδι» ρόλων, υποδυόμενοι την Ελένη και το Μενέλαο αντίστοιχα. Επιπροσθέτως, αναφέρουμε πως την εν λόγω δραματοποίηση πλαισίωσαν και σχετικές με το θέμα αφηγήσεις. Στο σημείο αυτό αναφέρουμε πως από τη διδάσκουσα καθηγήτρια είχε ανατεθεί σε ομάδα μαθητών/τριών ο ρόλος του χορού της τραγωδίας. Το περιεχόμενο του χορικού αντλήθηκε από την ποιητική σύνθεση «Ελένη» , την οποία ο νομπελίστας ποιητής Γ. Σεφέρης εμπνεύστηκε από το μύθο της ομώνυμης τραγωδίας. Η εν λόγω δράση , η οποία έλαβε χώρα στη σχολική αίθουσα την Παρασκευή 26 Μαίου, συνέβαλε στο μέγιστο βαθμό στο να αφομοιώσουν τα βαθύτερα νοήματα και τις ιδέες του Ευριπίδη («διάνοιες»), μέσα από τη βιωματική προσέγγιση της περιπέτειας των ηρώων. Μ αυτό τον τρόπο, καλλιεργήθηκε η ενσυναίσθησή τους , διεισδύοντας στην ουσία του «ελέου» και του «φόβου» και οδηγούμενοι στην «κάθαρση».

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αμαλία Ζορμπά

To δρώμενο μπορείτε το να βρείτε εδώ.

Όταν η Λογοτεχνία και η Ιστορία συναντούν τη Δημιουργική Γραφή….. κάνουν θαύματα.
Στη Γ΄ τάξη του Γυμνασίου μας αξιοποιήθηκε η προϋπάρχουσα γνώση και δόθηκε η δυνατότητα να  βιώσουν  οι μαθητές τη Λογοτεχνία και την Ιστορία ως δυναμικές εμπειρίες,  με τελικό αποτέλεσμα την ατομική δημιουργία. Με τη Δημιουργική Γραφή επικοινώνησαν με τους άλλους, κατέθεσαν συναισθήματα, έγιναν ..συγγραφείς.

Το link του ψηφιακού βιβλίου μπορείτε να βρείτε εδώ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αθανασία Μπαλαδήμα