Εκδρομή μονοήμερη

Μονοήμερη εκδρομή όλου του σχολείο στο Σοφικό Κορινθίας

Σχολικό έτος 2017-18

17  Μαΐου 2018

Μονοήμερη εκδρομή  της Γ΄ τάξης στο Προκόπι Ευβοίας και της Β΄ τάξης στην Επίδαυρο.

Σχολικό έτος 2016-17

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α΄ , Β΄ &  Γ΄  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΤΗΝ ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ - ΣΤΕΜΝΙΤΣΑ - ΒΥΤΙΝΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:   19 ΜΑΪΟΥ 2017

Πρόγραμμα

Συγκέντρωση στο σχολείο στις 08.00 π. μ. Επιβίβαση στο πούλμαν και αναχώρηση στις 08:30 με ενδιάμεσες στάσεις.

Επίσκεψη στο Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης (11.30 -12.00 μ.μ.),το οποίο βρίσκεται στην τοποθεσία Κεφαλάρι ΑηΓιάννη λίγο έξω από τη Δημητσάνα.

Ακολουθεί επίσκεψη στη Στεμνίτσα (12.30?13.30 μ.μ.), ένα ορεινό χωριό του δήμου Γορτυνίας της Αρκαδίας. Χτισμένο στο Μαίναλο και σε ύψος 1080 μέτρων είναι χαρακτηρισμένο ως παραδοσιακός οικισμός.

Περίπου στις 14.30 μ. μ. άφιξη στη Βυτίνα . Η Βυτίνα είναι ορεινό χωριό της Πελοποννήσου, στο Νομό Αρκαδίας. Βρίσκεται σε υψόμετρο 1033 μέτρων, στο όρος Μαίναλο, σε μια κατάφυτη περιοχή που δεσπόζουν πεύκα, έλατα και καστανιές. Μεσημεριανό φαγητό.

Αναχώρηση στις 16.00

Άφιξη στο σχολείο 20.00

20170519 12343820170519 123641

20170519 12364620170519 124155

20170519 12420120170519 152455

20170519 12455320170519 152955

Σχολικό έτος 2015-16

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ? ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΤΟ ΠΡΟΚΟΠΙ-ΛΙΜΝΗ ΕΥΒΟΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 21/04/2016

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: ΠΡΟΚΟΠΙ-ΛΙΜΝΗ ΕΥΒΟΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: Αρχηγός της εκδρομής η κ. Ζορμπά Αμαλία και αναπληρωματική αρχηγός η κ. Μαργέλου Ανθή. Συνοδός καθηγήτρια η κ. Μπαλαδήμα Αθανασία και αναπληρωματικοί συνοδοί: κ. Αγγέλου Αικατερίνη, κ. Παραδείση Βασιλική και κ. Τζήκας Χρήστος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ: Νωρίς το πρωί μαθητές/μαθήτριες της Γ? γυμνασιόυ καθώς και οι συνοδοί καθηγήτριες συγκεντρώθηκαν στο χώρο του σχολείου. Στη συνέχεια, επιβιβάστηκαν στα λεωφορεία και αφού προηγήθηκε καταμέτρηση των συμμετεχόντων στην εκδρομή μαθητών/ τριών αναχώρησαν για τη Χαλκίδα γύρω στις 7:45 π.μ, μέσω της ομαλής κρεμαστής γέφυρας.

Περίπου στις 10.15 π.μ έλαβε χώρα άφιση στο μαγευτικό Προκόπι όπου πραγματοποιήθηκε προαιρετικό προσκύνημα στο ναό του Αγ. Ιωάννη του Ρώσου και στη συνέχεια επίσκεψη στο μουσείο του Δάσους. Εκεί οι μαθητές/τριες και συνοδοί καθηγήτριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στα εκθέματα του Μουσείου, που περιελάμβανε πλούσια ευρήματα απο την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Ακολούθως, με τις καλύτερες εντυπώσεις απο την επίσκεψη στο Μουσείο, δόθηκε ελεύθερος χρόνος στους μαθητές/τριες για βόλτα στο πυκνόφυτο χωριό και περιήγηση στη σαγηνευτική ανοιξιάτικη φύση.

Στις 11:40 περίπου, ακολούθησε αναχώρηση για τη Λίμνη Ευβοίας. Εκεί οι μαθητές/τριες και οι συνοδοί καθηγήτριες είχαν τη δυνατότητα να περπατήσουν στα στενά, γραφικά σοκάκια του παραλιακού χωριού, να απολάυσουν την υπέροχη πανοραμική θέα και να επισκεφθούν το Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο του οικισμού. Η εμπειρία και η γνώση απο την καταπληκτική και γλαφυρή ξενάγηση στο μουσείο φάνταζε σαν ένα ταξίδι στο χρόνο, καθώς τα εκθέματα του μουσείου κάλυπταν ένα πολυ μεγάλο ιστορικό φάσμα της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας. Στη συνέχεια, υπήρξε ελεύθερος χρόνος για περιήγηση στην παραλία και φαγητό.

Κατά τις 15:15 μ.μ πραγματοποιήθηκε αναχώρηση για τα Λουτρά Αιδηψού, όπου έλαβε χώρα μικρή περιήγηση. Ακολούθως στις 15:45 μ.μ υπήρξε επιβίβαση στο πλοίο της γραμμής απο το λιμάνι της Αιδηψού και μετάβαση στο λιμάνι της Αρκίτσας. Ο χρόνος του ταξιδιού ήταν 45 λεπτά. Μετά απο σύντομη παραμονή στο λιμάνι της Αρκίτσας, η εκδρομή ολοκληρώθηκε με επιβίβαση στο ιδιωτικό λεωφορείο και άφιξη στο σχολείο περίπου στις 20:00 μ.μ.

Η εκδρομή κρίθηκε επιτυχής και ενδιαφέρουσα, σύμφωνα με τις απαντήσεις των μαθητών/τριών σε σχετικό ερωτηματολόγιο. Και αυτο γιατί, εκτός απο τους προφανείς εκπαιδευτικούς της στόχους, απέβλεπε και στην επικοινωνία των μαθητών με τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους σε συνθήκες χαλάρωσης και ξεκούρασης καθώς και στη σύσφιγξη των μεταξύ τους σχέσεων.

Ζορμπά Αμαλία

c417

c405

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α΄  ΚΑΙ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΣΤΗΝ ΕΡΕΤΡΙΑ-ΧΑΛΚΙΔΑ

Ημερομηνία: 21-4-1-2016
Πρόγραμμα εκδρομής: Ερέτρια-Χαλκίδα (επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ερέτρια, στην οικία με τα ψηφιδωτά καθώς και στην παραλία της Χαλκίδας )   -
Συνοδοί Καθηγητές: :
1.Μπιτσιτέ Βαϊα
2.Γεωργούλα Χρυσούλα (αρχηγός της εκδρομής)
3.Μαυρογένης Κων/νος
4.Αθανασίου Παρασκεύη
5.Γρυμπορούνη Τζούλια
6. Κουζελέας Ευστράτιος

Αριθμός συμμετεχόντων:108  μαθητές (δύο μαθητές απουσίασαν για λόγους υγείας)
 Οι μαθητές/τριες με τους συνοδούς καθηγητές επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της Ερέτριας όπου είχαν την ευκαιρία να δουν το άγαλμα του Δαφνηφόρου Απόλλωνα, αφιερώματα καθώς και πλούσια ευρήματα από την καθημερινή ζωή της προϊστορικής περιόδου. Στη συνέχεια, γνώρισαν το αρχαίο Γυμνάσιο, που αποτελούσε χώρο  άθλησης και εκπαίδευσης καθώς και την περίφημη «οικία με τα ψηφιδωτά», όπου διασώζονται ψηφιδωτά του 1170π.Χ και δύο τάφοι της εποχής εκείνης.  Ακολούθησε ελεύθερος χρόνος για βόλτα στην παραλία και φαγητό. Κατά τις 15.00μ.μ αναχωρήσαμε για την Χαλκίδα, όπου οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν το φαινόμενο της παλίρροιας του Ευρίπου. Οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές, γεγονός που συνέβαλε στην επιτυχία της εκδρομής. Το πρόγραμμα τηρήθηκε με μια μικρή παρέκκλιση στην ώρα επιστροφής (19:00, αντί του προγραμματισμένου 20:00). Οι υποδομές των χώρων επίσκεψης κάλυπταν απολύτως τις απαιτήσεις των εκδρομέων.
Υπό τη συνεχή εποπτεία των συνοδών καθηγητών οι μαθητές ψυχαγωγήθηκαν ξεφεύγοντας για λίγο από τις σχολικές υποχρεώσεις, υπακούοντας στις συμβουλές και τις υποδείξεις των καθηγητών τους. Η εκδρομή κρίθηκε επιτυχής και ενδιαφέρουσα, σύμφωνα με τις απαντήσεις των μαθητών/τριών σε σχετικό ερωτηματολόγιο.

Γεωργούλα Χρυσούλα