Εκδήλωση για τη Σμύρνη

Το 2022 συνδέθηκε άρρηκτα με μία επέτειο, αυτή της Μικρασιατικής Καταστροφής, της μεγαλύτερης εθνικής τραγωδίας του νεότερου ελληνισμού. Με την πυρπόληση της Σμύρνης πραγματοποιήθηκε ο ξεριζωμός του ελληνισμού από τις προαιώνιες εστίες του.

1923: Συνθήκη της Λωζάννης. Ήταν η στιγμή που η διπλωματία ισχυρίστηκε πως θα «γιατρέψει» τις πληγές που άνοιξαν μετά την κατάρρευση του μικρασιατικού μετώπου ..ωστόσο, στάθηκε αυτή η ίδια που συσκότισε το δίκαιο, καθώς τα συμφέροντα κυριάρχησαν και οι δυνατοί καταδίκασαν ανθρώπους να πάρουν τον δρόμο της ανταλλαγής…

Όνειρα , ζωές όλα δοσμένα στη φωτιά… κυριολεκτικά και μεταφορικά..

Θελήσαμε ,λοιπόν, τη φετινή σχολική χρονιά να θυμηθούμε τις δύο αυτές ιστορικές στιγμές , να προσεγγίσουμε βιωματικά, αλλά και ιστορικά τα γεγονότα.

Το αποτέλεσμα αποζημίωσε τις σκληρές προσπάθειες εκπαιδευτικών και μαθητριών/ μαθητών.

Η πρώτη παρουσίαση της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε στον χώρο εκδηλώσεων του Γυμνασίου μας στις 23 Δεκεμβρίου 2022 με την παρουσία και γονέων των παιδιών που συμμετείχαν .

Η δεύτερη έλαβε μέρος στο « Θέατρο Πολιτών» του Δήμου Περιστερίου την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023.

Ακολουθούν η αφίσα, το πρόγραμμα, αλλά και στιγμιότυπα από τη δεύτερη εκδήλωση.

Υπεύθυνη εκδήλωσης: Αθανασία Μπαλαδήμα

Την Αφίσα της εκδήλωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.

Video 1

Video 2