Α

*  Συνοπτικές παρουσιάσεις εργασιών  μαθητών/τριών της Α΄ τάξης που πραγματοποιήθηκαν στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας, στο κεφ. Διατροφή και Υγεία.

1)   ΑΝΤΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ

2)  ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ

3) ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

4) Αντιοξειδωτικές ουσίες

* Δημιουργίες των παιδιών του Α3 στην αίθουσα της Τεχνολογίας

IMG 20170307 085128

-Κατασκευή αερόστατου-

IMG 20170307 085341

-Κατασκευή αυτοκινήτου-

IMG 20170307 085438

-Κατασκευή τηλεόρασης-

* Μαθηματικά στην αυλή

IMG 20170223 125829

22 Φεβρουαρίου 2017 (Τα παιδιά του Α2 κατασκευάζουν χαρταετούς)

* Στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας ,οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 και Α2 τμήματος, επεξεργάστηκαν με ομαδοσυνεργατικό τρόπο το διήγημα του Λ.Τολστόι :

<<ο παππούς και το εγγονάκι>>.

Ακολουθούν ενδεικτικά κάποιες από τις εργασίες των μαθητών μας.

1) Η Μεταχείριση των ηλικιωμένων

2) Ο παππούς και το εγγονάκι

3) Οι ψυχολόγοι

* Στο  μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας της  Α τάξης, οι μαθητές ασχολήθηκαν με την ιστορία και την εξέλιξη του ελληνικού κινηματογράφου. Στις  διαθεματικές, ομαδικές δραστηριότητες που ανέλαβαν, προσπάθησαν να αναδείξουν  τους  πιο δημοφιλείς ηθοποιούς του παλιού ελληνικού κινηματογράφου και να σχολιάσουν τις πιο αντιπροσωπευτικές κινηματογραφικές ταινίες της ίδιας περιόδου .

Ακολουθούν οι εργασίες των μαθητών του τμήματος: Α2

ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ

* Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας της Α Γυμνασίου- και συγκεκριμένα στην    6η ενότητα -οι μαθήτριες και οι μαθητές ασχολήθηκαν με την εξέλιξη  του παιχνιδιού στο πέρασμα των χρόνων.

Επισυνάπτονται  εργασίες των παιδιών του  Α1, Α2 και Α3: