Σ.Κ.Ε.Π.

Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2016, οι τάξεις Α1 και Β1 του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με εκπρόσωπο του συλλόγου Σ.Κ.Ε.Π. (Σύνδεσμο Κοινωνικής Ευθύνης για παιδιά και νέους με κινητική αναπηρία,

σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα,  που ιδρύθηκε στην Αθήνα το 2008), σχετικά με τη συνύπαρξη  ατόμων

με αναπηρία με εκείνους που δεν έχουν. Οι στόχοι αυτής της συζήτησης ήταν :

·         να κατανοήσουμε τα καθημερινά εμπόδια που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία

·         να  ενισχυθούν προγράμματα ευαισθητοποίησης στο σχολικό πλαίσιο

·         να  ενισχυθεί η ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση (σχολείο - πανεπιστήμιο).

Η διάρκεια της ομιλίας ορίστηκε σε μια διδακτική ώρα, η οποία χωρίστηκε σε δύο μέρη: στο πρώτο μέρος, ο ομιλητής  παρουσιάστηκε και μας εξήγησε την αναπηρία του. Μας έθεσε επίσης και κάποια σχετικά θέματα , που αφορούσαν την καθημερινότητά του, την προσβασιμότητα, την επαγγελματική του αποκατάσταση, την ενασχόληση με τα κοινά καθώς και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Στο δεύτερο μέρος, ακολούθησαν ερωτήσεις των μαθητών προς τον ομιλητή και αντίστροφα.

Οι ερωτήσεις των μαθητών και οι απαντήσεις από τον ομιλητή ήταν:

$·         Πώς νιώσατε, όταν μάθατε ότι μείνατε ανάπηρος;

Ήταν ένα πολύ μεγάλο σοκ. Η κατάστασή μου ήταν πολύ κρίσιμη. Δεν μου ανακοίνωσε κανείς ξεκάθαρα πως είμαι πλέον ανάπηρος, αλλά το κατάλαβα μόνος μου με τον καιρό.

$·         Πώς νιώσατε, όταν βγήκατε για πρώτη φορά έξω με το αμαξίδιο;

Ένιωθα πολύ άβολα στο να κινηθώ,  αλλά δεν με πείραζε καθόλου το γεγονός ότι ο κόσμος γύρω μου με κοιτούσε περίεργα.

$·         Είναι δύσκολη η καθημερινότητά σας;

Ήταν πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ στην αρχή και χρειαζόμουν βοήθεια από κάποιον άλλον, για να κάνω οτιδήποτε.  Πρέπει επίσης, κάποια πράγματα να τα τακτοποιείς περισσότερο, για παράδειγμα πρέπει να προσέχεις πού θα παρκάρεις το αυτοκίνητό σου, ώστε να μπορείς να βγεις εύκολα έξω με το αμαξίδιο.

$·         Είχατε σκεφτεί ότι θα μένατε ποτέ ανάπηρος;

Όχι. Είναι από τα πράγματα που δεν μπορείς να προβλέψεις ότι θα συμβούν.

$·         Είναι δύσκολη η καθημερινότητά σας;

$·         Είχατε σκεφτεί ότι θα μένατε ποτέ ανάπηρος;

Όχι. Είναι από τα πράγματα που δεν μπορείς να προβλέψεις ότι θα συμβούν.

Αργυρίου Δήμητρα

Μαθήτρια Β1