Διαγωνισμοί - Διακρίσεις

Σχολικό έτος 2014 -2015

Εορτάζοντας την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου στις 09 Φεβρουαρίου 2016  η μαθήτρια Λάγαρη Μαρίνα εκπροσωπώντας το γυμνάσιο μας με το παρακάτω ποίημα, θεωρήθηκε ως «πρεσβευτής» του «safer-internet», δράττοντας την ευκαιρία από το μάθημα της πληροφορικής (με την κ. Αγγέλου Αικατερίνη), στο οποίο αφιερώθηκαν τρεις ώρες διδασκαλίας  με θέμα :  «ασφάλεια στο διαδίκτυο». (www.saferinternet.gr)

Ποίημα

Η άλλη άκρη της οθόνης

p

Ψέμα παντού υπάρχει.

Όμως δεν φαίνεται κάθε στιγμή.

Απομόνωση, φόβος και ανησυχία.

Όλα από μία αιτία.

Στο διαδίκτυο παγιδευμένος. Χωρίς φυγή.

Πόσο ακόμα θα συνεχίσω,

Μέχρι βοήθεια να ζητήσω?

Ήρθε η ώρα της ζωής!

The other side of the screen

There is a lie everywhere.

But it?s not to be seen at every moment.

Isolation ,fear and concern.

All of one reason.

Trapped in the internet. With no escape.

How long will I keep going,

Until I cry out for help?

Scan1

Σχολικό έτος 2015 -2016

1) Ο μαθητής της Β΄ τάξης Γιώργος Τσελεκίδης διακρίθηκε στο Μαθηματικό Διαγωνισμό      «Θαλής 2015-2016» που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία τον Δεκέμβριο 2015 και προκρίθηκε για να συμμετάσχει στην δεύτερη φάση του Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού «Ευκλείδης 2015-2016».

2) Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων πάλης της ομάδας ΗΡΑΚΛΗ Περιστερίου τον Απρίλιο 2016 ο σύλλοδος βγήκε 3ος στα μετάλλια. Ο μαθητής μας Ζαφείρης Νίκος της Β΄ Γυμνασίου κατέλαβε την 3η θέση.